YENİ BİR YIL, YENİ UMUTLAR, MÜCADELECİ KADINLAR..

YENİ BİR YIL, YENİ UMUTLAR, MÜCADELECİ KADINLAR..

Yeni bir yıldan ne isterdiniz? Para, aşk, ev, araba,... Daha bir çok şey sayabiliriz sanırım. Ancak biz kadınlar olunca mevzu tek bir istek çıkıyor her bir ağızdan ‘özgürlük’.

Her kadının ağzında bir türküdür özgürlük, kalbinde bir tutkudur..
Her kadının ulaşmak istediği zirvedir özgürlüğünü kazandığı yer..

Özgür değil mi kadınlar da özgürlük istiyorlar mı diyorsunuz? Peki gerçekten özgür mü kadınlar?

Geçtiğimiz yılın verilerine göre Türkiye de 2016 yılında kasım ayına kadar 300’den fazla kadın öldürüldü ve ben bu yazıyı yazarken daha nice kadın bir yerlerde şiddet görüyor hatta ölümle burun buruna yaşamaya devam ediyor. Bazıları ise bu mücadeleyi kazanamıyor..

Kendi kararlarını almak istedikleri için, yaşadıkları, yaşamak zorunda bırakıldıkları şiddetin her türlüsüne maruz kaldıkları bir hayattan kurtulmak istedikleri için öldürülüyorlar kadınlar, öldürülüyoruz.

Son zamanlarda iyice kendisini göstermeye başlayan bir zihniyet var ki kadının şort giymesinden tahrik oluyor ve şiddet gösteriyor, hamile haliyle sokağa çıkmasından tahrik oluyor ve şiddet gösteriyor ve hatta belirli saatlerde değil her saatte toplum içerisinde özgürce yaşayan kadından rahatsız oluyor ve şiddet gösteriyor.

Ve çocuklar... Kanayan yaramız değil, yiten geleceğimiz.. Her gün yeni bir haberle karşılaşıyoruz. Çocuk istismarı kendisini her gün, her çeşidiyle gösteriyor.

Kadınlara zulmeden zihniyetin çocuklara da zulmettiğini ‘6 yaşındaki çocukla evlenilebilir’ sözleriyle anlıyoruz. Yasalaştırmaya çalıştıkları ‘utanç önergesi’ nden de bu zihniyet sahiplerinin kim olduklarını iyi biliyoruz..

2016 yılı da önceki yıllar gibi zorlu mücadelelerle geçen bir yıl oldu.

Meydanlardaydık; haklarımız, özgürlüklerimiz, yaşam hakkımız için, yaşamak için, laiklik için meydanlardaydık.

Çocuklarımız için, çocuklar için, gelecek için meydanlardaydık. ‘Utanç Önergesi’ ne karşı, biz bu önergeyi yırtar atarız diyerek meydanlardaydık.

Kadına yönelik şiddete karşı meydanlardaydık.Ülkenin dört bir yanından, hep bir ağızdan söyledik boyun eğmeyeceğimizi.

Ayşegül için, Hande için, Ebru için, Zuhal için meydanlardaydık.. Katledilen kadın kardeşlerimiz, iş yerlerinde, otobüslerde, parklarda aslında toplumun her alanında şiddete ve tacize maruz kalan kadın kardeşlerimiz için meydanlardaydık

Dünyanın birçok yerindeki kadınlar yepyeni kazanımlar koydu ceplerine bu yıl. Bizlerinde kazanımlarını ilerleteceği ve yenilerini ekleyeceği bir yıl geliyor.

Bizler diyorum, diyorum ki ‘Dünyanın tüm kadınları için, dünyanın tüm kadınlarıyla birlikte’ mücadele veriyoruz.
Bizler diyorum, ‘mutlaka kazanacağız’


Hayat zor ama kadınlar mücadeleci demeye devam edeceğimiz, laikliğin bizim için renkli elbise ve daha fazlası anlamına geldiğini bilerek mücadelemizi yükselteceğimiz bir yıl dileğiyle.. 

Yorumlar