BİR EVET KAÇ ÖLÜMÜ AKLADI?

 Google’a hiç Metro Turizm yazıp arattınız mı bilmiyorum. Ancak bunu yaptığınız zaman bu otobüs firmasının adını yaşanan kazalar, onlarca insanın ölümü, nicesinin yaralanması, taciz ve şiddet olayları ile anıldığını göreceksiniz. Üstelik tacizcisini de şirket avukatlarıyla koruyor. Zaten biz bu tacizcilerin nasıl korunan ve savunulan insanlar olduğunu Zuhal Güneş davasında cinsel tacizde bulunan müdürün ECA nın avukatları tarafından canhıraş savunulmasından da iyi biliyoruz.
Geçtiğimiz günlerde Metro Turizm sahibi Galip Öztürk’ün ‘EVET’ kampanyasına desteği ve ‘EVET’ diyen vatandaşları ücretsiz taşımak için çalışmalara başladığı yönündeki açıklaması da çok şaşırtıcı olmadı. Galip Öztürk’ün ise geçmişine bakılınca, bir cinayet, müebbet hapis, kaçak hayatı ve sırtını AKP ye dayadıktan sonra gelen önlenemez yükselişine şahit oluyoruz.

Peki ya kaçımız Metro Turizm otobüslerinde 12 senede 1658 kişi öldüğünü biliyor? Yani sene de yaklaşık 140 ölüm. Bir seri katil olsa yüzlerce kez müebbet hapis cezasına çarptırılacak olan bu kurum, yaşanan denetimsizlik ve cezasızlığın neden olduğunu bir kez daha gösteriyor. Üstelik bu ‘destek’ açıklamaları da Galip Öztürk için ilk değil.  Öztürk geçtiğimiz günlerde de 'mülteci sözleşmesi’ şartlarının yerine getirilmediğinin söylemesi üzerine, mültecileri sınıra ücretsiz taşıyacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Sanırım şöyle başlıyordu açıklama ‘Reis istesin..’ Reis deyince halloluyordu her şey, yüzlerce insanın ölümüne sebep oluyordun, yaşanan onlarca taciz ve şiddet olayı aklanıyordu, kötü hizmet ediyordun, koşulların olumsuzdu ama ‘Reis’ demiştin bir kere, her şey halloluyordu.

Hayır diyenlere terörist muamelesi yapıldığı bu günlerde, böylesine seri suç işleyen bir turizm şirketinin işlediği suçları örtmek için ‘EVET’ kampanyasına destek veriyor olması da ayrı bir ironi. Sorulması gereken en önemli sorulardan birisi de şu olacak, bu büyük ironinin en can alıcı sorusu belki de, ‘’Bir ‘EVET' kaç ölümü, kaç tacizi, kaç şiddet suçunu akladı?’’

Bizler bu ülke de öğretmen ataması için yapılan mülakatlarda ‘Reis deyince aklınıza kim geliyor?’ sorusuna şahit olduk. Onlarca defa kendilerini ve akrabalarını akladıklarını gördük, onlarca defa ‘sıfırlandık’. Artan ve artan bir şiddete rağmen, arttıkça saçmalaşan bu ‘EVET’ kampanyasının karşısında, mantıklı ve sağduyulu bir ‘HAYIR’ kampanyası yürütmenin de zorluğuyla mücadele ediyoruz.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer Manisa’da Haziran Hareketinin örgütlediği panelde yaptığı açıklamada şunları söylemişti;
‘MHP’li milletvekilleri ile görüştüğüm zaman bu Anayasa paketini okumadıklarını ve Bahçelinin ferasetine güvenerek onların izinden gittiklerini söylediklerini görüyorum’
HAYIR diyen kesimle konuştuğumuz zaman ise kendi akıllarıyla, okuyarak ve inceleyerek bu Anayasa Değişikliği’ne ‘HAYIR’ dediklerini görüyoruz.

Sağduyulu ‘HAYIR’ mı, biat eden ‘EVET’ mi karar sizin.

Ancak yine soruyorum, bir ‘EVET’ kaç ölümü akladı?

Yorumlar